среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Истражување: Кисели краставички во борбата против стресот​​​​​​​

Истражување: Кисели краставички во борбата против стресот​​​​​​​

Научниците откриле дека ферментираната храна во која спаѓаат и киселите краставички е одлична за нашето здравје.

Киселите краставички имаат карактеристичен вкус. Знаеме дека се здрави, но не знаевме дека можат да ни помогнат и да го победиме стресот. За тоа се одговорни пробиотиците или здравата бактерија која ја содржат.

Тие влијаат на цревата, што праќа и позитивен сигнал до нашиот мозок со зголемувања на ГАБА нивоата. Тоа е трансмитер кој ја намалува анксиозноста и го намалува стресот.

Овој заклучок е добиен од истражувањето кое вклучило 710 студенти. Било утврдено дека нивната анксиозност и стрес се намалиле со конзумирањето на кисели краставички.

Коронавирус