понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 80
home Храна и пијалаци

Имате НЕПРЕСТАЈНА желба за нешто БЛАГО? Тоа значи само едно!

Имате НЕПРЕСТАЈНА желба за нешто БЛАГО? Тоа значи само едно!

Ако јадете премногу шеќер, тоа би можело негативно да влијае на вашето расположение и кожа, а дополнително, премногу шеќер промовира одредени болести.

Сега, новите докази сугерираат дека одредени додатоци може да помогнат. Конкретно, истражувачите откриле дека дополнувањето на исхраната со пребиотски галактоолигосахариди (ГОС) може значително да го намали внесот на шеќер кај жените. Накратко и со едноставен јазик, пребиотиците се супстанции (најчесто несварени честички од храна) кои ја поттикнуваат работата на корисните бактерии во цревата.

Галактолигосахаридите се дел од функционална диета. Станува збор за диета, поточно придржување до една, која може значително да го подобри здравјето и изгледот на ноктите, косата и кожата. ГОС се многу корисни материи за човечкото тело. Нивната студија ја чувствуваат повеќето органи и системи.

Во студија објавена во списанието Nutrients, истражувачите од Универзитетот во Сари во Англија испитале група од околу 50 млади жени на возраст меѓу 18 и 25 години во текот на четири недели, од кои половина ги добиваше овие додатоци дневно.

Оние кои земале суплементи добивале 4,1% помалку енергија од шеќерот и 4,3% помалку од јаглехидратите.

Истражувачите тврдат дека овие додатоци се справуваат со основната причина за прекумерното консумирање шеќер, а во април објавија студија која откри докази дека суплементите можат да помогнат при анксиозноста кај младите жени.

Ако не сте сигурни, секогаш можете да следите други испробани совети за намалување на шеќерот, како што се почесто готвење дома, задржување на хидратацијата и избегнување преработено месо. Може да размислите и за преобликување на вашата вообичаена исхрана – наместо да се фокусирате на храната што сакате да ја елиминирате, размислете каква здрава храна сакате да ја додадете во вашата исхрана.

Коронавирус