недела, 5. декември 2021. Вести денес: 84
home Храна и пијалаци

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек.

Состојки:

Четири слатки компири со средна големина

Сол и бибер

Цимет, јогурт, путер, кокосово масло

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Компирот наредете го во тава обложена со хартија за печење, а претходно избодете ги компирите со вилушка.

Печете 45-50 минути и проверете дали компирот е печен. Со вилушка проверете дали е мек и извадете го од рерна.

Оставете го компирот да се олади, а потоа расечете го со нож по должина.

Посолете ја внатрешноста , ставете малку бибер и додајте го омилениот прелив- јогурт, путер, цимет.

извор: kajgana.com

 

Коронавирус