петок, 16. април 2021. Вести денес: 67
home Храна и пијалаци

Идеја за ручек: Макарони на гурмански начин

Идеја за ручек: Макарони на гурмански начин

Еве идеја за денешниот ручек. Наместо традиционалниот рецепт за италијански тестенини, пробајте поинаков специјалитет.

Макарони со тиква и сланина

Состојки:

400 гр. тестенини

1 помала тиква

Маслиново масло

Бибер

Мајчина душичка во прав

3 лажици густ јогурт

100 гр. крем сирење

100 гр. фета сирење

100 гр. ситно исецкана сланина

Магдонос

Босилек

Сол

Пармезан

Начин на подготовка:

Пржете ја сланината во тава без масло и оставете ја на страна.

Исчистете ја тиквата и исечете ја на коцки. Пржете на маслиново масло со бибер и мајчина душичка, а по потреба додајте и вода.

Додајте исецкан магдонос, босилек и фета. На крајот додајте крем сирење, јогурт, посолете по вкус и динствувајте додека да се згусне, па тргнете од огин.

Додајте ја пржената сланина. Сварете ги макароните, исцедете ги и промешајте ги со сосот од тиква.

Служете со наросен пармезан.

Коронавирус