петок, 5. март 2021. Вести денес: 111
home Храна и пијалаци

Идеја за ручек: Домашни мини бургери

Идеја за ручек: Домашни мини бургери

Предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

600 гр. мелено месо

Сол

Бибер

2 лажици масло

4 лажички сенф

12 мали лепчиња

4 лажици кечап

12 листови зелена салата

2 големи домати

12 парчиња кашкавал

Начин на подготовка:

Промешајте го меленото месо со сол и бибер. Обликувајте 12 мали плескавици. Намачкајте го тавчето со масло и загрејте го. Исечете ги лепчињата на половина и неколку минути печете ги на тавчето. Потоа, премачкајте ги со сенф и кечап.

Исечете го доматот на 12 тенки кругови. Во лепчињата ставете листови од салата и домати. Печете ги плескавиците во тава, по 5 минути од двете страни. На крај, на секоја плескавица ставете парче кашкавал за да се растопи. Ставете ја плескавицата во сендвичот и послужете.

 

извор: kajgana.com

Коронавирус