сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Храна и пијалаци

Идеја за појадок: Домашни кифлички со еурокрем

Идеја за појадок: Домашни кифлички со еурокрем

Идеја што да подготвите за денешниот појадок.

Потребни состојки:

400 мл јогурт

400 мл топла вода

100 мл масло

1 квасец

1 лажичка шеќер

2 лажички сол

Околу 1,5 кг брашно

Начин на подготовка:

Измешајте ги течните состојки со квасецот, па додајте ги сувите. По желба додадете малку повеќе шеќер во тестото доколку сакате поблаго тесто. Постепено додавајте брашно, најпрво мешајте со лажица или маталка, па замесете меко тесто. Оставете го тестото да се удвои на топло. Поделете го тестото на повеќе делови и од секој дел расукајте правоаголна или округла кора. Исечете на помали триаголни делови и на поширокиот дел ставајте фил по желба. Завиткајте ги кифличките(убаво притиснете ги краевите), премачкајте со јајце и печете ги на 200-220 степени околу 15 минути. Топли премачкајте ги со путер, маргарин или масло.

Коронавирус