среда, 28. септември 2022. Вести денес: 71
home Храна и пијалаци

Идеја за летен десерт: Колач со кајсии

Идеја за летен десерт: Колач со кајсии

Ако обожавате кајсии, ќе ви се допадне овој рецепт.

Потребни состојки:

1 кг кајсии

Путер

¾ шолја шеќер

Лажичка екстракт од ванила

4 јајца

2 шолји брашно

3 лажици прашок за печиво

Малку сол

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте ги кајсиите, извадете ги семките и тргнете 500 гр на страна. Останатите кајсии ставете ги во блендер.

Со миксер изматете путер и шеќер и додајте јајца и ванила. Во добиената смеса додајте брашно, прашок за печиво, сол, а потоа додајте го и пирето од кајсии. Измешајте па ставете ја смесата во тавче за печење. Одозгора наредете го остатокот од кајсиите и печете во загрејана рерна околу 55-60 минути. Откако малку ќе се излади колачот, наросете шеќер во прав.

Коронавирус