среда, 5. август 2020. Вести денес: 124
home Храна и пијалаци

Идеја за доцен појадок: Вкусни проја мафини

Идеја за доцен појадок: Вкусни проја мафини

Појадок кој ќе биде готов за помалку од половина час.

Доколку сте љубители на домашно пециво, ви го предложуваме овој едноставен рецепт.

Состојки:

1 шолја пченкарно брашно

1 шолја брашно

Три лажички шеќер

Две лажички сол

Три и пол лажички прашок за пециво

1/3 шолја масло

1 јајце

Шолја млеко

Начин на подготовка:

Во длабок сад измешајте брашно, пченкарно брашно, шеќер, сол и прашок за пециво. На средина сипете млеко, масло и изматено јајце. Мешајте додека да добиете изедначена смеса без грутки.

Сипете во калапот за мафини и печете 15-20 минути во претходно загреана рерна на 200 степени.

 

извор: kajgana.com

 

Коронавирус