понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 4
home Храна и пијалаци

Хит рецепт: Овој ролат од палачинки сите ќе го обожаваат!

Хит рецепт: Овој ролат од палачинки сите ќе го обожаваат!

За подготовка на овој лесен летен оброк потребни ви се:

100 грама брашно
1 јајце
1 лажичка масло
1 литар млеко
0.5 литри вода

А за палачинките потребни ви се:

2 јајца
2 лажици брашно
малку сол

За филот потребно ви е

2 децилитри кисела павлака
100 грама крем-сир

Подготовка: Направете тесто за палачики па изматете ги јајцата. Додадете го маслото и брашно и се тоа измешајте го со млеко и вода. Направете добра маса без грутки. Испржете ги палачинките.

Палачинките пржете ги како кајгана. Оставете ги малку да се оладат за тоа време измешајте ја кисела павлака и крем-сир. Земете ја тавата и премачкајте ги палачинките со филот.

Коронавирус