четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Губење килограми со чипс и брза храна – да, возможно е! Трикот е во една работа!

Губење килограми со чипс и брза храна – да, возможно е! Трикот е во една работа!

Кога почнуваме да одиме во теретана, обично е најтешко да се откажеме од омилената брза храна, како чипс, хамбургери и други деликатеси од ресторани за брза храна.

Сепак, судејќи според планот за работа на една девојка која работи како личен тренер, јадењето таква храна е сосема во ред, и таа ги охрабрува своите клиенти да јадат „нездрава“ храна.

Личниот тренер Актив Роки Саливан од Бристол во Велика Британија (32), ги „охрабрува“ своите клиенти да јадат готова храна, затоа што вели дека им помага да ослабат. На овој чуден начин, таа наводно им помагала на десетици клиенти да ослабат откако стана личен тренер пред четири години.

Саливан, која исто така работи како водителка на боксерски натпревари, наводно ја довела својата витка линија до совршенство без да се откаже од слатките. Наместо тоа, таа вели дека умереноста и посветеното следење на внесувањето храна се клучни за нејзиниот успех.

– За да изгубите тежина, не мора да исклучувате готова храна или брза храна. Всушност, јас лично ги охрабрувам моите клиенти да го јадат. Се разбира, повремено. Важно е да се напомене дека можете да јадете што сакате во разумен рок, додека слабеете. Умереноста е клучна. Ако ги отворите чиповите и не можете да застанете, ви предлагам да најдете начини да забавите. Но, тоа не значи дека никогаш не можете да имате мали придобивки, всушност, мислам дека тоа е одличен начин да се наградите за напорна работа – открила таа.

Роки понатаму ги советувал луѓето како да се наградат себеси без претерување.

– Можете редовно да планирате оброци за да не завршите со јадење закуски. Јадењето многу течности и јадењето високо-протеинска диета е уште еден начин да го задржите тоа целосно чувство. Можете исто така да купите мали порции од вашиот омилен сладолед или чипс. Или можете да споделите пакет чипови со повеќе луѓе, за да не пребарувате – додаде таа.

Роки, кој порасна во Каридф пред да се пресели во Бристол, рече дека клучот е постојаноста и следењето на внесувањето храна во посветеност. Таа рече дека многу апликации и фитнес тренери преценуваат колку калории согоруваат луѓето. Ова предизвикува нивно прејадување, а потоа прашуваат зошто не губат телесната тежина.

После тоа, таа објасни зошто се случува тоа.

– Нешто што често ми велат е „Имам дефицит, но не слабеам. Недостаток значи дека трошите помалку калории отколку што вашето тело бара за да ја одржите вашата тежина.Мразам да морам да ви го кажам ова, но ако не изгубите тежина, нема да имате дефицит – изјави таа на крајот од разговорот.

Qatar 2022