вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Грчка спанакопита: Рецепт за највкусната пита која некогаш сте ја пробале

Грчка спанакопита: Рецепт за највкусната пита која некогаш сте ја пробале

Вкусот на путерот, спанаќот и сирењето ја праваат оваа медитеранска солена пита незаборавна. Ваквото јадење може да го консумирате како предјадење или за вечера со чаша јогурт.

Потребни состојки:

• 8 кори за пита

• 250 гр. спанаќ

• 2 јајца

• 2 лажици масло

• 60 гр. стопен путер

• 100 гр. рикота (или друго сирење по избор)

• мускатно оревче

• едно чешне лук

• сол

• бибер

Припрема:

Исчистете го спанаќот и добро измијте го. Ставете го во зовриена вода да омекне пет минути, а потоа исцедете го и ситно исецкајте го. Изматете ги јајата, издробете го сирењето и помешајте го со спанаќот. Посолете, наросете бибер, додадете рендано мускатно оревче и истолчен лук, а потоа добро промешајте.

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Тавата за печење премачкајте ја со масло и обложете ја со хартија за печење, а потоа ставете една кора. Лесно попрскајте ја со растопениот путер и врз неа ставете друга кора. Премачкајте ја втората кора со путер и ставете малку фил. Прекријте со нова кора, а потоа премачкајте со путер и сè така додека не го потрошите целиот фил и кори.

Последната кора премачкајте ја со изматена жолчка и печете околу 25 минути, додека питата не добие златножолта боја.

Коронавирус