среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Градот во кој се прави најубавата пица на светот не е италијански- ова се ТОП 5 места

Градот во кој се прави најубавата пица на светот не е италијански- ова се ТОП 5 места

Некогаш јадењето за сиромашни, превкусната пица, е едно од омилените јадења во светот. Иако Италија е домот на пицата, интересно е дека денес само во два града во Италија се прави најубавата пица на светот. Уште поинтересено е дека ниту еден од тие два града, не е на прво место.

5.Мелбурн

Австралија е земја со најголема италијанско-австралијска популација. Тоа значи дека совршената пица просто тече низ вените на едните и другите. Некои од најубавите пици на светот се наоѓаат во Мелбурн каде што се пицериите „Омбра“ и „Гради“.

4. Рим

Вечниот град исто така е во првите пет града во светот каде што се прават најубавите пици во светот. Пица-лебот кој доаѓа право од фурна се сервира на парче. Ако се шетате по преубавиот Рим, мора да направите две паузи, во пицеријата „Пицариум“ и во „Ема“.

3. Њујорк

Пица за еден долар може да купите на секој агол. Добрите познавачи сметаат дека ако сте во Њујорк пица мора да јадете во ресторанот „Грималдис пица“ или во „Робертас“.

2. Неапол

Тука се почнало. Тука е родена пицата. Мн0гумина се шегуваат дека Везув не исфрлил само лава, туку и пица. Неапол ги усоврши трите бои на италијанското знаме, зелена (босилек), бела (моцарела) и црвена (домат). Ако сте во Неапол, едноставно не смеете да заминете од градот без да ја посетите пицеријата „Ла Нотица“.

1.Чикаго

Иако многумина се скептични околу потеклото на пицата од Чикаго и сметаат дека овој град не заслужува да се најде пред Неапол, мора да се истакне дека пицеријата „Пицано“ правела „чикаго“ пица уште од 1943 година. Пицата со дебело тесто го ставија овој град на мапата, а новите ресторани дури прават и пита-пици. „Спаца Наполи“ ги има сите пици кои ќе ги посакате: дебели, неаполски, во облик на пита…на сите можни начини кои може да ги замислите.

loading...