петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Ги јадеме секој ден убедени дека се здрави, а правиме голема грешка: Овие 4 намирници нѐ дебелеат и ни го уништуваат имунитетот

Ги јадеме секој ден убедени дека се здрави, а правиме голема грешка: Овие 4 намирници нѐ дебелеат и ни го уништуваат имунитетот

Храната што содржи „здрави“ бактерии се нарекува пробиотик, тие се многу важни за правилно функционирање на цревата, добро варење, а со тоа и имунитет. Најпознатите пробиотици вклучуваат кефир и јогурт, што е причина стручњаците да ги препорачуваат на сите што сакаат да се хранат здраво.

Сепак, овие популарни јадења не секогаш имаат здравствени придобивки по кои се познати. Ферментирани млечни производи кои имаат долг рок на траење не можат да содржат пробиотици, затоа ваквите јогурти и кефир се бескорисни за цревната микрофлора, велат лекарите.

Исто така, пијалоците кои често се препорачуваат како здрави, па дури и погодни за слабеење, овошните смути, содржат голема количина шеќер. Советот на лекарот е дека секогаш е подобро да се избере цело овошје отколку мелено. Причината е што на прво место, влакната подобро се апсорбираат во цревата.

Друга храна што ја сметаме за здрава – корнфлекс, што многу луѓе јадат за појадок, не е толку корисна како што се верува. Направен е од рафинирано брашно, што значи дека се работи за чисти јаглехидрати, без влакна.

Исто така, друга голема грешка што многумина ја прават е што веруваат дека „слатките“ со фруктоза нѐ дебелеат. Овошниот шеќер влијае на зголемената секреција на инсулин, што придонесува за развој на дебелина и дијабетес.

Коронавирус