среда, 18. мај 2022. Вести денес: 26
home Храна и пијалаци

Ги имаме на трпезата за Бадник, а не знаеме колку се здрави

Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат природни јаглехидрат и минерали.
Ги имаме на трпезата за Бадник, а не знаеме колку се здрави

Урмите кои ги има на трпезата за време на празниците Бадник и Божиќ и кои се делат на коледарите, се навистина вкусни, но и здрави.

Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат природни јаглехидрат и минерали.

Го намалуваат холестеролот, ја јакнат крвта, го чистат телото од бактерии. Според некои истражувања, помагаат и при состојба на несоница.

Сепак, содржат природен шеќер кој лесно се вари во желудникот.

Богати се со витамин Б5, а ја намалуваат и гладта. Можеби најважно е што немаат маснотии, па затоа се препорачуваат и за слабеење.

Коронавирус