вторник, 18. јуни 2019. Вести денес: 116
home Храна и пијалаци

Есенска диета со супа од тиква

Есенска диета со супа од тиква

Искористете ја предноста на сезоната на тикви и користете ја во облик на супа, како главен оброк за појадок, ручек или вечера.

За време на диетата може да користите свеж зеленчук како грицки или како ужина и задолжително треба да пиете 2 литри вода дневно.

Рецептот за супата, која е вашето единствено главно јадење, е следниов:

Потребни состојки:

  • 2 јаболка
  • 450g зеленчук по желба
  • 1kg тиква
  • 1 главица кромид, средна големина
  • 2 лажици билно масло
  • Малку павлака за готвење со ниска масленост
  • Зачини по желба

Подготовка:

Излупете ги јаболката, отстранете ги семките и исечете ги на парчиња. Истото направете го и со тиквата.

Во големо тенџере ставете ги двете лажици масло и на нив пропржете го кромидот. Врз него додајте го зеленчукот и овошјето, зачинете и ставете 2 чаши вода.

Смесата треба да зовре, па потоа на умерена температура варете уште 20-25 минути со постојано мешање.

Меко сварениот зеленчук ставете го во блендер.

Добиеното пире вратете го во садот за варење, ставете малку павлака за готвење и проварете неколку минути со постојано мешање.

Супата може да ја консумирате кога сакате, во колкава количина и да сакате.

 

Вистина.мк