четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 46
home Храна и пијалаци

Една состојка за послатка лубеница!

Една состојка за послатка лубеница!

Покрај тоа што во текот на летото се користи во многу пијалоци, како на пример маргаритата, солта е одлична за зачинување на храната, но за уште поинтензивен вкус.

Ако некогаш сте сакале лубеницата да ви е послатка додадете малку сол.

-Кога станува збор за лубеницата и останатите летни овошја, за уште поинтезивен вкус, наместо шеќер, додадете сол, рече Барб Стаки, стручно лице за развој на храна.

Солта всушност помага во намалување на горчината.

Така кога ќе додате сол таа горчината ќе се сузбие или пак целосно апсорбира. Таа ќе ви ја направи и посочна љубеницата која за многумина е спас за летните горештини.

Тоа е природата, која ве потсетува да се хидрирате за време на летните денови.

Коронавирус