понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 64
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Храна и пијалаци

Дудинките ја јакнат крвта, ова се причините поради кои треба да ги јадете

Дудинките ја јакнат крвта, ова се причините поради кои треба да ги јадете

Ова овошје е богато со железо и е од витално значење за одржувањето на бројот на црвени крвни зрнца и за спречување на анемија.

Тие содржат 1.85mg на 100 грама дудинки, што е 23 отсто од препорачаната дневна доза, а количината е еднаква како да сте изеле еден телешки стек.

Дудинките исто така се добар извор на витамин Ц и имаат високо ниво на ресвератрол, антиоксиданс кој се наоѓа во црвено вино, за кој се верува дека го “чисти” телото од штетни материи.

Испитувањата кај стаорците покажале дека ресвератролот е ефикасен во борбата против рак на кожата, белите дробови и простата.

Парламентарни избори 2020