вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Домашен леб со пиво

Домашен леб со пиво

Нема нешто поубаво од свеж, домашен леб. Еве што ви е потребно за да го направите.

Состојки:

Шолја и пол бело грашно

Шолја и пол интегрално брашно

Четири лажички прашок за пециво

1 и пол лажичка сол

1/3 лажичка кафеав шеќер

350 мл. пиво

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 степени и подмачкајте ја тавата.

Во голем сад промешајте го белото и интегралното брашно, прашокот за пециво, сол и шеќер. Додајте пиво и мешајте додека состојките да се соединат и замесете го тестото.

Префрлете го тестото во тава и печете 50-60 минути.

 

Коронавирус