среда, 21. април 2021. Вести денес: 7
home Храна и пијалаци

Директно од серијата Sex and the City: Рецепт за њујоршката земичка со лосос

Директно од серијата Sex and the City: Рецепт за њујоршката земичка со лосос

Не мора да го посетите Њујорк за да го вкусите најубавиот специјалитет на оваа светска метропола. А тоа е специјалитет кој секој прав њујорчанец го обожава.

Потребни состојки:
Земичка:
– 200 гр брашно
– 30 гр путер
– 1 јајце
– млеко по потреба
– 1 коцка квасец
– сол
– шеќер
– сусам
Намаз:
– 100 гр кремсир
– 100 гр пушен лосос
– 100 гр јогурт или павлака
– 1 лажичка капaр
– власец
– бибер
– рендана кора од лимон
– зелена салата

Подготовка:

Измешајте го квасецот со лажица шеќер и брашно, а потоа додадете малку загреано млеко и оставете го квасецот на нарасне. Од брашно, малку сол, растопен путер, квасец и загреаното млеко (доколку е потребно) замесете меко тесто.

Оставете го покриено околу половина час да нарасне. Потоа промесете го и поделете го на 4 дела. Направете дупка во средината и ставете стап или друг цилиндричен предмет со дијаметар од околу 2 сантиметра. Оставете ги околу половина час на топло, да нараснат. Внимателно извлечете го стапчето и ставете го тестото во врела вода. Гответе една минута, а потоа извадете го внимателно. Ставете ги во подмачкана тава обложена со хартија за печење.

Премачкајте со матено јајце, посипете со сусам и печете 20 минути на 200 степени. Со миксер измешајте кремсир, јогурт, половина од лососот, капар, власец и бибер. Додадете ја ренданата кора од лимон и промешајте. Остатокот од лососот исечкајте го на помали парчиња. Исечете ги испечените и изладените земички на половина. Ставете лист од зелена салата на долниот дел од земичката, нанесете од намазот, ставете лосос и покријте ја со другата половина од земичката.

 

Коронавирус