сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Храна и пијалаци

Десерт за 20 минути: Чоколадни американски палачинки

Десерт за 20 минути: Чоколадни американски палачинки

Овој десерт ќе ви стане еден од омилените.

Потребни состојки:

200 г брашно

2 јајца

200 мл млеко

Лажица шеќер

Прашок за печиво

80 г чоколадо

Путер

Начин на подготовка:

Изматете ги со миксер сите состојки освен чоколадото и путерот. Загрејте го путерот на средна температура.

Палачинките треба да бидат со пречник околу 7-8 центиметри. Кога ќе се направат меурчиња додајте парчиња чоколадо и додајте уште малку од смесата за да не се залепат кога ќе ги свртите на другата страна. По желба, украсете ги палачинките со шлаг.

Коронавирус