среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 132
home Храна и пијалаци

Дали туната од конзерва е здрава? Еве што се случува кога ќе ја изедете – внимавајте да не претерате, може да биде штетно!

Дали туната од конзерва е здрава? Еве што се случува кога ќе ја изедете – внимавајте да не претерате, може да биде штетно!

Рибата е важна во здравата исхрана и сите нутриционисти препорачуваат да ја јадат најмалку еднаш или двапати неделно.

Но, ако немате добар пазар за риби во близина, можеби купувате замрзната риба или се потпирате на конзервирана туна. Еве што се случува во организмот кога јадете конзервирана туна!

Ќе бидете најадени
Туната е полна со протеини, поради што ќе бидете сити подолго. Со вас нема да земате „празни“ калории, така што вашето тело ќе се чувствува сито подолго. Протеинската сметка наведува дека треба да јадете околу половина грам на килограм од вашата тежина. Една конзерва туна во масло содржи околу 46 грама протеини, додека конзерва туна во сопствениот сок содржи околу 32 грама.

Ќе внесете важни хранливи материи
Туната содржи омега-3 масни киселини кои го поддржуваат здравјето на мозокот и очите. ДХА, една од омега-3 масните киселини, исто така ја подобрува меморијата, ги намалува воспалителните процеси и помага доколку очите често ви се сушат. Прочитајте зошто омега-3 киселините се сепак важни за нас и која храна содржи најмногу од нив!

Можеби ќе се здебелите
Туната во масло има повеќе вкус, но има и повеќе калории. Изберете ја онаа во свој сок или исцедете ја туната добро во хартиена крпа пред да ја ставите во садот.

Можеби ќе ви пречи
Една од состојките што може да се најде во конзервирана туна е натриумот, што може да направи да се чувствувате надуени. Натриумот како компонента на сол е важен за одржување на метаболичките функции, но важно е да не се претерува. Прочитајте што се случува кога внесуваме погрешна количина сол!

Ќе внесете мала количина на жива
Важно е да се знае дека туната во конзерва содржи помалку од овој невротоксин отколку суровата туна, но сепак треба да внимавате на внесувањето. Нутриционистите велат дека треба да барате лименки со ознака „светло“ затоа што тоа значи дека имаат помалку жива и препорачуваат да не јадате повеќе од една конзерва неделно.

ЕУРО 2020

Македонија