недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 31
home Храна и пијалаци

Дали се обидувате да изгубите тежина? Овие се пијалаците што можете да ги конзумирате

Дали се обидувате да изгубите тежина? Овие се пијалаците што можете да ги конзумирате

Иако огласите преку Интернет понекогаш тврдат поинаку, не постои волшебна напивка што може да ви помогне да ги исфрлите насобраните килограми. Нема пијалак што стимулира губење на маснотиите, вели д-р Мелани Бохмер од болницата Ленокс Хил.

-Ако сакате да изгубите тежина, треба да постигнете дефицит на калории, истакнува таа.

Со други зборови, треба да согорите повеќе калории отколку што внесувате во вашето тело, па затоа е важно да се држите подалеку од шеќерни и нездрави пијалаци, кои лесно можат да ги надминат плановите што си ги поставиле за себе.

Сепак, за време на летото, може да биде тешко да се спротивстави на повременото искушение, затоа еве кои пијалаци се сметаат за најдобри за да ја угаснат жедта и да ја намалат половината.

Вода
Млеко
Вода со парчиња овошје по ваш избор
Протеински шејк
Минерална вода
Сок од зеленчук
Пијалаци од електролити
Чај
Овошен сок (без додаден шеќер)