вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 8
home Храна и пијалаци

ЧИЗКЕЈК СО ЛЕШНИЦИ: Прсти да излижеш!

ЧИЗКЕЈК СО ЛЕШНИЦИ: Прсти да излижеш!

Ако сакате чизкејк, тогаш ќе го обожавате и овој со лешници.

Состојки:

250 мл шлаг
180 г чоколаден крем
220 гр маскарпоне сирење
три лажици стопен путер
250 гр бисквити со чоколадо
100 гр чоколадо
100 гр лешници

Начин на подготовка:

Бисквитот измелете го, измешајте го со растопен путер и наредете го на дното од тркалезна форма за торта. Измешајте сирење и чоколаден крем, и кога ќе добиете униформа смеса, додадете шлаг.

Истурете го филот врз бисквитната кора, израмнете, покријте со фолија и ставете го во фрижидер најмалку два часа.

Растопете го чоколадото, па додајте ги лешниците.

Истурете ја оваа смеса врз чизкејкот и оставете да се излади уште малку. Послужете со кафе.

Локални избори 2021