вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 84
home Храна и пијалаци

Четири намирници кои изобилуваат со витамин Е

Четири намирници кои изобилуваат со витамин Е

Храната богата со витамин Е треба да е составен дел од секој оброј, а ова се топ четирите намирници кои изобилуваат со овој витамин.

1. Авокадо

Авокадото содржи бројни нутриенти, меѓу коиима 20 разни витамини и минерали. Содржи мала количина магнезиум, манган, бакар, железо, цинк, фосфор и витамини Е, А, Б1, Б2 и Б3.

2. Маслинки

Маслинките имаат две главни компоненти кои помагаат во намалувањето на брчките и подобрување на здравјето на кожата: витамин Е и олеинска киселина. Витаминот Е е антиоксиданс растворлив во масти и ја штити кожата од оштетувања.

3. Семки од сончоглед

Семките од сончоглед содржат силни антиоксиданси како витаминот Е и селенот. Витаминот Е во семките помага да се одржи добра циркулација на крвта, а придонесува и за производтсво на црвените крвни зрнца.

4. Блитва

Блитвата е ниско калоричен зеленчук со висока содржина на магнезиум, железо, калиум и витамин Е, А, Ц и К.

Коронавирус