вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 57
home Храна и пијалаци

Брзо, сочно и вкусно: Подгответе мафини со јагоди

Брзо, сочно и вкусно: Подгответе мафини со јагоди

Едноставен и вкусен овошен десерт

Потребни состојки:

3 јајца

100 гр. шеќер во прав

80 гр. путер

100 гр. брашно

200 гр. јагоди

Подготовка:

Исчистете ги јагодите и исечете ги. Подгответе го калапот за мафини и во него ставете хартиени корпички.

Состојките додавајте ги во сад една по една и добро изматете. Брашното ставете го последно. Потоа додадете ги јагодите и полека промешајте.

Со лажицата наполнете ги корпичките и печете околу 20 минути на 180 степени.

ЕУРО 2020

Македонија