недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 247
home Храна и пијалаци

Брзо, лесно и освежително: Валдорф салата

Брзо, лесно и освежително: Валдорф салата

Тајната на оваа салата е во добрата комбинација на состојките меѓу кои се издвојуваат јаболката, целерот и оревите, а исто така задолжително треба да ставите и мајонез.

Потребни состојки:

3 јаболка со средна големина(златен делишес)

1 лажичка шеќер

1 лажичка сок од лимон

Малку сол

1 шолја ситно исечкан целер

Половина шолја мелени ореви

Половина шолја слатка павлака

Малку мајонез

Марула и рукола

Начин на подготовка:

Измијте ги јаболката и исечкајте ги на коцки. Во чинијата со јаболката додајте шеќер, сок од лимон и сол. Додајте целер и ореви и измешајте.

Со миксер изматете ја слатката павлака. Додајте мајонез во згуснатата павлака и промешајте. Сипете ја оваа смеса во чинијата со јаболка, целер и ореви. Салата е готова и ви останува да ја сервирате врз листовите зелена салата и да послужите.

извор: mrhealthyhouse.com

Локални избори 2021