вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 169
home Храна и пијалаци

Брзо и вкусно: мусака со туна и карфиол

Брзо и вкусно: мусака со туна и карфиол

Доколку сте љубители на мусаката, еве една идеја за малку поинаква мусака од каква што сте навикнати да јадете.

Едноставен рецепт за вкусна мусака од туна карфиол, одлично решение за оние денови кога немате многу време во кујната.

Потребни состојки:
4 лажици путер и уште малку за подмачкување на тавата
300 гр туна во саламура, конзервирана (исцедете ја течноста)
2 чаши полномасно млеко
5 лажици брашно
глава кромид, ситно исечкана
450 гр карфиол (исечкан на „цветови“)
сол и бибер по вкус
240 гр тестенини што ви се допаѓаат (поголеми)
свеж магдонос, исечкан

извор: kajgana.com

Коронавирус