среда, 28. јули 2021. Вести денес: 176
home Храна и пијалаци

Брзо и вкусно: Медитеранска салата со пилешко

Брзо и вкусно: Медитеранска салата со пилешко

Доколку сте љубители на оброк салати, ќе ви се допадне овој рецепт.

Состојки:

500 гр пилешки стек

Лажичка мелен коријандер

Лажичка сушено оригано

Сол и бибер

5 лажици маслиново масло

4 лажици балсамико

Магдонос

Марула

3 краставици

Авокадо

Маслинки

Шери домати

Начин на подготовка:

Пилешкото месо посолете го со коријандер, оригано, сол и бибер и испечете го на скара. Откако ќе се излади исечете го на ленти.

Подгответе го преливот за салатата така што ќе измешате маслиново масло, балсамико, магдонос и посолете.

Измијте и исечкајте ја марулата. Исечканите краставици, шери домати, авокадо и маслинки ставете ги во марулата, додајте го и пилешкото месо и прелијте со сосот. По желба може да додадете и брускети.

Коронавирус