понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 125
home Храна и пијалаци

Брзo и вкуснo БЛАГО подготвено за 20 минути!

Брзo и вкуснo БЛАГО подготвено за 20 минути!

Брза баклава која се пече само дваесет минути.

Состојки:

1 пакување готови кори за пита

125 гр путер

1 или 1 1/2 чаши ореви

екстракт од ванила

3 чаши шеќер

2 чаши вода

Подготовка:

Поделете ја кората на 2 еднакви делови. Посипете една половина од кората со 1/3 растопен путер и половина од грубо мелените ореви. Завиткајте добро во ролна и повторете ја постапката со другата половина од кората. Исечете ги ролните со големина од околу 2-3 см и наредете ги во подмачкана тава, вертикално.

Одозгора посипете со преостанатиот 1/3 растопен путер. Ставете ја баклавата да се пече во умерено загреана рерна на 180 степени околу 20-25 минути или додека не добие убава розова боја.

Подгответе шеќерен сируп со ванила, оставете да зоврие неколку минути. Оставете малку да се излади и прелијте ја ладната баклава. Одозгора посипете ја баклавата со мелени ореви и послужете откако ќе стоите некое време.

Коронавирус