петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 114
home Храна и пијалаци

Брзо и едноставно: Плескавици од компир

Брзо и едноставно: Плескавици од компир

Ако сакате да пробате малку поинакви плескавици од тие што ги подготвувате, тогаш дефинитивно ќе ви се допадне овој рецепт од компир и мелено месо.

Потребни состојки за плескавиците: 700 г компири, едно јајце, 1 лажичка сол, 30 г путер, 150 г брашно.

Потребни состојки за полнењето: 1 кромид, 400 г печурки, 500 г мелено месо, малку бибер.

Подготовката е многу лесна, погледнете ја во видеото:

Коронавирус