недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Брзи и вкусни пица мафини

Брзи и вкусни пица мафини

Потребно е:
3 јајца
200 гр брашно
200 мл јогурт
100 мл маслопредјадење
1 прашок за пециво
1 лажиче сол
1 лажиче оригано
100 гр шунка
100 гр топлив кашкавал (ајдамер, гауда)
кечап

Подготовка:
– Во еден подлабок сад изматете ги јајцата и додадете ги јогуртот и маслото.

– Посолете и додадете го сувото оригано.

– Полека додадете го и брашното со прашокот за пециво во него и  изматете.

– На крај додадете ги исетно сецканата шунка и изренданиот кашкавал и убаво измешајте.

– Со тестото наполнете ги калапите за мафини во кои претходно сте ставиле хартиени корпички.

– Ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 20 минути.

– Кога ќе се изладат прелијте ги со кечап и посипете со малку оригано.