четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 88
home Храна и пијалаци

Брз колач со јаболки (РЕЦЕПТ)

Брз колач со јаболки (РЕЦЕПТ)

Состојки:

3 јајца
прстофат сол
100 гр шеќер
1 ванилин шеќер
180 гр павлака
150 мл масло
110 гр брашно
1 прашок за печиво
4 јаболки
половина лимон
4 лажици џем по избор

Подготовка:

Јајцата, солта, шеќерот и ванилиниот шеќер добро измешајте ги, додадете јогурт и масло, добро измешајте, на крајот додадете го просеаното брашно со прашок за печиво, се добро соединете.

Округлиот калап за печење обложете го со хартија за печење, истурете ја мешавината и порамнете. Јаболките преполовете ги, излупете ја кората и извадете ги семките, засечете го секое јаболче како “лепеза”, но не до крај. На работ од бисквитот поредете ги јаболките и посипете ги со лимонов сок за да не потемнат. Печете 20 минути на 180 степени. Кога е испечен, премачкајте го со џем и вратете го во рерната на 2 минути. Добро оладете го колачот, исечете го и послужете. Видео рецептот можете да го погледнете тука: