вторник, 28. март 2023. Вести денес: 99
home Храна и пијалаци

Бидете внимателни: Во овие овошја и зеленчуци има најмногу пестициди

Бидете внимателни: Во овие овошја и зеленчуци има најмногу пестициди

Кога купувате на пазар продавачите се колнат дека ви нудат здрава и природна храна и дека супермаркетите овошјето и зеленчукот го третираат со хемикалии.

Но, тоа не е целосно така бидејќи речиси сите користат пестициди за да бидат во чекор со големата побарувачка на купувачите.

Според американското истражување за зачувување на животната средина и здравјето „Environmental Working Group“ целерот во себе може да содржи дури 60 проценти пестициди.

Некои овошја од продавниците содржеле дури 94 проценти пестициди, открива истражувањето. За жал и во Европа прксата е слична.

Овошја и зеленчуци во кои биле пронајдени најголеми количества пестициди:

1. Домати

2. Пиперки

3. Праски, нектарини

4. Разни видови на зелена салата

5. Спанаќ, блитва, зелка

6. Јагоди

7. Краставици

8. Грозје

9. Грав

Денес навистина е тешко да се најдат свежи продукти кои не се хемиски третирани.

Затоа се препорачува дека е најдобро да се јаде овошје и зеленчук кој е биолошки и органски одгледани или од проверени домашни производители.

loading...