среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 172
home Храна и пијалаци

Без јајца и брашно: Торта со бисквити и газиран сок

Без јајца и брашно: Торта со бисквити и газиран сок

Нов рецепт за совршена торта со Фанта.

СОСТОЈКИ:

400 гр. бисквити

2 л фанта

4 кеси пудинг од ванила

10 лажици шеќер

2 маргарин

400 гр шеќер во прав

200 гр крем банани

200 гр желе

ПОДГОТОВКА:

Се ставаат бисквитите на плех,претходно натопени во фанта.

За фил се вари пудонгот со 1 литар фанта и 10 лажици шеќер.

Се матат посебно маргарните со шеќер во прав и смесата се дели на два дела, во едниот се ставаат сечените крем банани, во другиот желе бонбони.

Се става филот врз бисквитите, па пак бисквити, па фил и се украсува по желба.

Локални избори 2021