среда, 14. септември 2022. Вести денес: 2
home Храна и пијалаци

БЕЗ ИЗГЛАДНУВАЊЕ: Диета од која буквално ќе се преполовите, Ким Кардашијан ослабела 30 килограми, а едно правило морала да го почитува

БЕЗ ИЗГЛАДНУВАЊЕ: Диета од која буквално ќе се преполовите, Ким Кардашијан ослабела 30 килограми, а едно правило морала да го почитува

Секако, иако сите би сакале така, нема волшебно стапче и без намалување на порциите и малку физичка активност, тешко дека можеме да очекуваме добри резултати, но тоа не значи дека на патот треба да се изгладнувате . Напротив.

Во моментов, во Холивуд е хит новата верзија на една од најпопуларните диети на сите времиња, со која Кетрин Зета-Џонс, Ким Кардашијан, Кајли Џенер и Џенифер Анистон, како и претставници на посилниот пол, Бред Пит и Роби Вилијамс, успеаа да се стопат. Тоа е диета Аткинс, но со малку измени.

Како изгледа менито во новата диета Аткинс?

Диетата што некогаш ја смислил д-р Роберт Аткинс сега е насочена кон елиминирање на излекуваните месни производи од исхраната. Така, телото станува машина за топење и согорување на маснотии.

Новата диета Аткинсон се состои од 3 фази. Во првата фаза, внесувањето на јаглехидрати е ограничено на само 20 грама на ден. Должината на оваа фаза е 2 недели, а меѓу дозволените намирници се сите видови месо, морски плодови, свеж зелен зеленчук со лисја, јајца, сите видови маснотии и цели млечни производи.

Во втората фаза, постои постепено воведување на јаглехидрати, особено преку зеленчук и мали количини бобинки. Тогаш е дозволено да се вклучат сушени месни производи во исхраната.

Во оригиналната верзија на диетата Аткинс, сувомесни производи беа дозволени и во првата фаза. Сепак, сега е заклучено дека тие можат да го забават процесот на топење на маснотиите на самиот почеток на променетата диета.

Во третата фаза се внесува оптимална количина јаглехидрати – од 60 до 100 грама на ден, во зависност од конституцијата, која служи за одржување на постигнатата тежина. На луѓето кои ја следеле оваа диета им се препорачува да продолжат со ограничен внес на јаглехидрати дури и откако ќе ја достигнат посакуваната тежина, што всушност е неформална четврта фаза од диетата.

Во текот на првата фаза, луѓето кои се на диета Аткинс губат многу тежина, бидејќи нивната исхрана се базира на протеини. Сепак, во следните фази, исто така, потребно е вежбање.

Која храна е дозволена?

Месо – говедско, овчо месо, пилешко, патка, гуско месо, сланина
Риба – мрсна и морска риба, пастрмка, лосос, сардини
Јајца
Спанаќ, брокула, кељ, аспарагус, зелена салата, рукола, краставица, целер, кромид, печурки и пиперки
Бадеми, лешници, ореви и семки од сончоглед
Маслиново масло, кокосово масло и масло од авокадо
Билни зачини

Правила:

Правилата на диетата Аткинс се многу едноставни – сè додека менито главно се базира на протеини, со употреба на здрави масла, како и зеленчук, ореви и семиња, килограмите ќе се стопат.

Сепак, она за што лекарите постојано предупредуваат е дека оваа диета не треба да ја практикуваат сите што сакаат да изгубат вишок килограми. Еден од несаканите ефекти на диетата Аткинс е запек, а ако храната е премногу солена, може да се појави ненадеен скок на крвниот притисок.

Коронавирус