петок, 19. јули 2019. Вести денес: 12
home Храна и пијалаци

Банани, јогурт и бисквити – најкремастиот освежувачки десерт!

Банани, јогурт и бисквити – најкремастиот освежувачки десерт!

СОСТОЈКИ:

1 кг бисквити

1 л јогурт

250 гр шеќер

банани

1 кесичка шлаг

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Бисквитите издробете ги, додајте шеќер во прав и прелијте сè со јогурт.

Оставете половина час да отстои за бисквитите добро да го впијат јогуртот.

Обликувајте ја масата по желба и преку ставете банани исечкани на кругови (или некое друго овошје по желба) и од горе распоредете разматен шлаг.

Оставете да отстои неколку часа во фрижидер и послужете.