среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 143
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Храна и пијалаци

Ако сè уште не сте пробале чизкејк со ова популарно колаче, време е да го пробате

Ако сè уште не сте пробале чизкејк со ова популарно колаче, време е да го пробате

Орео торта, уживајте!

Состојки

150 гр орео бисквити

80 гр путер

300 мл слатка павлака

400 гр крем сирење

5 лажици шеќер во прав

50 гр ситно сецкани бисквити

Орео крем

50 гр мелени бисквити

Орео за посипување

Подготовка

1. Мелете 150 гр бисквити Орео. Додадете 80 гр стопен путер и измешајте сè добро.

2. Пренесете ја смесата за бисквити во калап за торта и израмнете ја со шпатула крем или со дното на чашата.

3. Истурете 300 ml слатка павлака во сад. Измешајте го во шлаг.

4. Во друг сад измешајте 400 гр крем сирење и 5 лажици шеќер во прав.

5. Потоа додадете го крем сирењето во шлаг и мешајте додека не добиете униформна смеса. Во смесата додадете ситно исецкани орео бисквити (50гр) и измешајте сè.

6. Пренесете го кремот во калап и измазнете го. Посипете ја тортата одозгора со мелени орео бисквити (50 гр.) И оставете ја да се излади.

Коронавирус