среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 39
home Хороскоп

Започнува неверојатно моќен астро- период: На овие три хороскопски знаци ќе им се промени животот од корен во следните 60 дена

Започнува неверојатно моќен астро- период: На овие три хороскопски знаци ќе им се промени животот од корен во следните 60 дена

Пред два дена започна многу моќен астро период кој ќе трае нешто повеќе од 2 месеци.

Овој вид настан се случува многу ретко, па астролозите нè советуваат да го искористиме максимално во следните 60 дена. Во овој момент, сите планети на нашето небо се движат во директен правец и ни даваат можност да реализираме сè што замислуваме.

Овој период е идеален да се започне со реализација на сите планови и желби што ги имаме веќе подолго време. Искористете го овој период, бидејќи тој ќе трае само до 27 април. После тоа, остатокот од годината ќе биде исполнет со ретроградни транзити.

Што значи ретроградно одење?

Кога една планета е ретроградна, без разлика која, таа се движи назад преку небото кога гледаме од Земјата. Се разбира, ниту една планета навистина не се движи наназад во движењето околу Сонцето, бидејќи астрологијата се базира на нашата перспектива овде на Земјата.

Забележуваме уникатни и важни промени, на пример кога планетата забавува (нашите планови и врски се забавуваат), кога небото „замрзнува“ (сè во нашиот живот запира), се движи наназад (треба да ги смениме плановите или да ги преиспитаме работите од минатото) или повторно да одиме напред (и конечно можеме да одиме напред).

Еве како секоја планета ќе влијае на нашите животи:

Во овој период, трите планети го завршуваат својот ретрограден курс, додека другите планети веќе одат директно.

Марс е енергетска ракета на нашето небо, тој управува со енергијата, возењето и не ни дозволува да се откажеме, дури и кога има малку или нема шанси за успех. Кога Марс се движи во права линија, одлично време е да започнете бизнис, да промените работа или што било што сте замислиле, бидејќи има големи шанси да се случи.

Сатурн, владетел на долговечноста и одговорноста, исто така може многу да помогне во започнувањето од мртвата точка. Оваа планета сака да „заврти“ во деталите за да обезбеди долгорочен успех. Сатурн ни носи доза на оптимизам и храброст.

Меркур, владетелот на комуникациите, е во директно движење, што ни носи корист.

Јупитер, божествената планета на чудата и изобилството, ќе се движи во знакот на Водолија во овој период. Ова е време кога можеме да добиеме голема награда за успешно завршување на напорната работа или да започнеме со планирање на долгорочни цели. Сè што владее Водолијата (иднина, технологија, наука, социјален ангажман) ќе доживее експанзија во овој период.

Уранот не ни помага постепено да ги развиваме своите потенцијали и да се отцепиме од минатото. Исто така е планета на генијалност, така што ова е идеално време да развиете креативни идеи и да излезете од кутијата. Со поддршка на други планети кои одат директно, можете да започнете нешто толку големо што ќе го промени вашиот живот засекогаш.

Конечно, Нептун, нашата нереална планета на имагинација, божествена љубов и вера, минува низ Риби во својот директен тек. Со тоа, нашата креативност цвета. Ова може да биде период кога peиркаме во нашите соништа и тајните надежи на светот и гледаме како сродната душа влегува во нашите животи. Но, внатрешната работа е важна, да дојдеме сами до неа, да не седиме и чекаме да ни се случи.

Овој период ќе биде поволен за сите нас, а особено за овие 3 знаци. Раковите, Рибите и Девиците животот ќе им се промени од корен.

Коронавирус