четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Хороскоп

ХОРОСКОП ЗА ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД 2022: Сите врати се отворени за овој знак, а особено родените во овој месец ги продлабочуваат љубовните врски

ХОРОСКОП ЗА ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД 2022: Сите врати се отворени за овој знак, а особено родените во овој месец ги продлабочуваат љубовните врски

Хороскопот за вториот дел од 2022 година е тука!

ОВЕН

ЉУБОВ: Во овој период од ден на ден ќе станувате посмирени, посреќни, поотворени кон светот околу вас. Со таквиот пристап ќе си отворите многу љубовни врати. Вашиот приватен живот ќе биде уреден и стабилен. Ако веќе сте во врска, таа ќе биде квалитетна, и навистина ќе уживате. Доколку се уште сте слободни, ќе бидете отворени за луѓе и настани и нема да се чувствувате осамено. Малите таги би можеле да бидат поврзани со вашите пријателства, но не дозволувајте тие да влијаат само на вас. Што не е ваш проблем, пуштете се и прифатете ги работите такви какви што се. Вашата иницијатива, позитивен дух и сила сигурно ќе развеселат некој од вашите загрижени пријатели. Венера е во ваша корист од 12 август. до 6.9., и повторно од 17.11. до 11.12.

КАРИЕРА: Пред вас е период на големи можности. Планетите ќе го поддржат вашиот раст, напредок и внатрешен развој. Можеби нема да доживеете сè точно како што Сатурн во Водолија понекогаш ќе ви наметнува социјални строгости или ќе ги мерите вашите достигнувања со многу строги критериуми. Опуштете се, се е во ред. Покрај тоа, до 29.10. Јупитер ќе транзитира во вашиот знак и ќе ви отвори многу можности во многу области. Отворете ги очите и ушите, многу ќе се активираат, а на вас е да го направите она што е најдобро за вас. Нема повеќе пречки, сега доаѓа времето на заслужените победи, но и на вашата новостекната зрелост.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Најдобриот совет за вас е да не летате пред опасност и да ја гледате пошироката слика на секоја ситуација. Затоа што ќе ги има многу. Така ќе го извлечете најдоброто од тоа. Здравјето ќе ви биде добро, нема да има поголеми турбуленции, а расположението ќе ви биде претежно весело.

БИК

ЉУБОВ: Љубовниот живот ќе ви биде добро воспоставен и мирен. Сепак, со оглед на тоа дека затемнувањето се случува на 25.10. во вашиот знак во тој период ќе бидете во одредени искушенија, или ќе треба да се позиционирате на нов начин, или целата ваша приватна ситуација ќе бара одредени промени. Не грижете се, само останете присебни и носете одлуки ден-два по затемнувањето. Слушајте се себеси, вашиот внатрешен глас во мир и тоа ќе ви биде многу добар водич. Добри за љубовни денови кога Венера ќе ве фаворизира ќе бидат од 6 септември. до 30.9, и повторно од 11.12. до крајот на годината.

КАРИЕРА: До средината на летото ќе треба да балансирате помеѓу старите и новите можности. Ако понекогаш ви се чини дека не можете да помирите две сосема различни опции (најчесто ќе се работи за нови или стари технологии, пронајдок или традиција, или слобода на работа и крути власти), обидете се да бидете дипломат и да најдете компромис или направете го она што треба да се менувате (ако е можно). Од 21.8. до крајот на годината се ќе биде полесно, ќе успеете да ги усогласите споменатите разлики или се ќе ви стане јасно и ќе работите поефикасно и со многу труд за да заработите на долг рок, но со резултати. Ништо на работа не сфаќајте лично, држете се до професионалните стандарди и се ќе биде во ред.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Внимавајте да не избрзувате со одлуките и животните промени по секоја цена. Победете ги фрустрациите со хумор.

БЛИЗНАЦИ

ЉУБОВ: Во овој период на вашето љубовно небо нема да се случи ништо посебно, сензационално или радикално ново. Ќе има љубов, настани и искуства, а вие ќе летате низ нив онака како што само вие знаете – со многу разговор, смеа и некоја добронамерна провокација. Поради долгиот престој на Марс во вашиот знак во вториот дел од годината, би можеле да преземете иницијатива на љубовен план, но внимавајте да не претерате, особено со зборовите. Запомнете дека постапките зборуваат погласно од зборовите и кога чувствувате вишок енергија, направете потег (без разлика дали е пристап, прегратка или што и да ви падне на ум) кон вашата сакана за и таа да се чувствува удобно. Нема потреба од непотребни расправии, понекогаш тишината е подобра. Венера е особено поволна за вас од 24.6. до 19.7, и повторно од 30.9. до 24.10.

КАРИЕРА: Овој период ќе донесе некои промени или нови можности. На вас останува паметно да го искористите она што се отвора или се нуди, а потоа сè ќе зависи од вашите способности. Нема да ви биде тешко да работите бидејќи по 21.8. Марс влегува во вашиот знак и таму останува доста долго (подолго од вообичаено), односно до крајот на годината. Ќе имате сила за двајца, но погрижете се да не изгорите и не заборавајте да правите редовни паузи. Јупитер и Нептун во вашата природна 10-та куќа на кариерата добар дел од годината ќе донесат можност за недоразбирања или нејаснотии, затоа потрудете се секогаш да имате чисти сметки и јасен и едноставен однос со вашиот шеф.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Не претерувајте во ништо и стремете се со мир и разум да ја одржите златната средина и во однесувањето и во начинот на живот. Слушајте се себеси одвнатре и брзо ќе знаете дали е време да престанете или да продолжите, било да е тоа храна, движење, комуникација. И тогаш сè ќе биде одлично.

РАК

ЉУБОВ: Зад вас е тежок период во приватниот живот. Ова ќе биде време на интроспекција, помирување и со себе и со ситуацијата или со некои личности од кои сте се оградиле. Добриот Јупитер исто така ќе помогне да се закопаат сите секири. Вашата чувствителност и емпатија ќе излезат на најдобар можен начин. Врските ќе се продлабочат и добиваат на квалитет, а вие ќе станете целосно свесни за нивното добро влијание врз вас. Поголемиот дел од времето ќе бидете добро, а затемнувањето во вашата 5-та куќа на љубовта и децата на 25 октомври. тоа ќе донесе некои новости, но генерално се ќе биде во ред. Добрата Венера ќе ве облагороди особено од 19.7. до 12.8, а од 24.10 до 17.11.

КАРИЕРА: Најчесто ќе имате можност да ги проширите своите хоризонти, да одите на стручно усовршување или едноставно да откриете и да стекнете нови знаења. Оние кои се уште студираат, особено студентите, ќе имаат голем успех на испитите. Ќе има и такви кои конечно ќе отпатуваат на дестинација која отсекогаш сакале да ја посетат, а некои ќе ја поврзат и со работата. Добро е воспоставена и деловната соработка со странство. Онаму каде што треба да бидете внимателни е директната поддршка од другите луѓе, бидејќи најмногу од се ќе треба сами да направите, но со добри транзити нема да ви биде тешко. Ова ќе биде многу добар деловен период.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Крв, пот и солзи се зад вас, а секој ден ќе чувствувате дека нешто се ослободува и отвора. Бидете внимателни и смирено влегувајте во нови ситуации и останете она што навистина сте. Не се обидувајте да бидете некој друг, бидејќи сигурно немате потреба.

ЛАВ

ЉУБОВ: Во главниот фокус се вашите приватни односи. Од вас ќе се бара адаптација, трезвеност, зрелост и отвореност за компромиси. Бидете мудри и тактични, бидејќи на тој начин ќе направите многу подобро отколку да ја наметнете својата позиција. Сепак, ќе ви биде полесно отколку во првиот дел од годината. Другите транзити во вашиот приватен живот ќе бидат повеќе или помалку уредни, па најмногу ќе зависи од вас и вашата избрана перспектива за тоа како ќе се чувствувате и како ќе поминете во врската. Држете се до оној „пациент, спасен“ и бидете кооперативни. Почитувајте го мислењето на другата страна и вашата врска ќе се развива задоволително. Венера е добро поставена за вас особено од 12.8. до 6.9, а од 17.11. до 11.12.

КАРИЕРА: Ако работите на работа која главно зависи од вас, може да очекувате мирен период со повремени минливи триење меѓу вас и шефот или некоја авторитетна личност. Научете да ја спуштате топката надолу, бидејќи така ќе бидете подобри. Ако вашата работа е поврзана со други и соработки, очекувајте да биде турбулентна. Ќе дојде фаза кога другите ќе ве поддржат со сите сили и отворено, што ќе ви даде добар ветер во грб, но ќе има и фаза кога ќе се обидат да се оградат од вас и понекогаш ќе ве остават во цедило да одлучите што треба да направите сами. Прифатете ги двете ситуации и знајте како да разликувате кога се случила едната, бидејќи ако успеете, ќе знаете што треба да направите и ќе направите најдобро што можете.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Пазете се од стресот. Ќе се чувствувате најдобро ако редовно практикувате некоја техника за релаксација или го зајакнувате имунитетот со редовни прошетки на свеж воздух или низ природа.

ДЕВИЦА

ЉУБОВ: Вашите критериуми и проценки поврзани со приватноста ќе бидат донекаде илузионистички. Планетите сигурно ќе ви отворат убави љубовни можности да ги здружите силите, но вие самите ќе ви недостига реална проценка за нив. Кога уживате, брзо активирајте го вашиот аналитички нерв за да видите колку живеете во имагинација, а колку во реалност. Да, уживајте, но не заборавајте на реалноста и се ќе биде супер. Потпрете се на вашата интуиција. Венера ќе предизвика љубовни настани особено од 6 септември. до 30.9. (кога е во вашиот знак), и повторно од 11 декември до крајот на годината.

КАРИЕРА: Ве очекуваат одредени искушенија или во односите со колегите или во самиот работен процес. Веројатно ќе треба да се прилагодите. Не очекувајте совршенство, туку бидете подготвени за континуирана и долгорочна систематска работа. Како вреден знак, сето тоа добро ќе го издржите. Понекогаш ќе сакате да полетате и да побегнете некаде, но ништо слично. Сè ќе остане на ниво на имагинација. Долгиот престој на Марс (од 21 август до крајот на годината) на вашето природно 10. поле на кариера секако ќе донесе дополнителни активности и ваше зголемено вклучување во работата, а можен е и некаков конфликт со претпоставените. Чувајте го тоа професионално и се ќе биде во ред.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Во овој период важно е да бидете реални и да ги гледате фактите, бидејќи само таквиот пристап ќе ве доведе до задоволство. Недостигот од енергија поради Марс во Близнаците надополнете го во вториот дел од годината со почести пократки паузи и заштедете ги силите.

ВАГА

ЉУБОВ: Вашето љубовно небо најчесто ќе биде ведро, а вие ќе бидете мирни. Нема да има некои поголеми турбуленции или промени, но тоа не значи дека нема да има љубов. Ќе уживате потивко, похармонично, без многу помпа. Оние кои се веќе во врски веројатно уште повеќе ќе ги зајакнат, а слободните ќе излегуваат скромно и без притисок да мораат да запознаат некого. Со други зборови, сè ќе се одвива природно, а вие ќе бидете неоптоварени од редоследот на настаните во приватниот живот. Вашата планета Венера ќе го збогати вашиот љубовен живот од 24.6. до 19.7, а особено (кога е во вашиот знак) од 30.9. до 24.10.

КАРИЕРА: Може да очекувате ситуации во кои ќе треба да го промените или пристапот до пари, или начинот на заработка, а истото може да важи и за нов начин на добивање поддршка од другите. Најчесто атмосферата на работното место ќе ви биде пријатна, а исто така и односите со колегите, особено со подредените, доколку ги имате. Долгиот престој на Марс во Близнаци (од 21 август до крајот на годината) ќе ви даде дополнителна конструктивна енергија и нема да има задача што не би ја завршиле беспрекорно. Можни се резултати кои долго ќе се паметат.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Одличните здравствени и фитнес транзити во вашиот знак ќе ве направат подготвени за секоја активност. Многу Ваги ќе пукнат од здравје и ќе бидат пример како да одржуваат рамнотежа во животните навики.

ШКОРПИЈА

ЉУБОВ: Овој период ќе биде интересен и напорен на свој начин. 25.10. има затемнување во вашиот знак и во тие денови веројатно ќе поминете низ искушенија во приватните врски и ќе донесете одлуки кои би можеле да родат нешто ново во нив, барем еден ден откако ќе помине затемнувањето, бидејќи тогаш ќе видите сè појасно. Ви претстои интересен период, во кој нема да недостигаат настани. Добрата Венера ќе биде во ваша корист од 19.7. до 12.8, а особено од 24.10. до 17.11.

КАРИЕРА: Вашата работа нема да биде во центарот на вниманието. Ако сте вработени, тоа ќе го правите рутински, но во исто време ќе ги проучувате луѓето околу вас како вистински психолог. Повеќе ќе ве интересира кој е кој и какви се, отколку самата работа. Не очекувајте поддршка од другите во вашата работа, бидејќи спротивставениот Уран, како и долгиот престој на Марс (од 21 август до крајот на годината) нема да донесе ништо друго освен повремени триење. Но, тоа нема ни да ви смета бидејќи ќе се потпрете на сопствените сили, а вашите мисли ќе бидат на друго место. Уметност, деца, се убаво и добро, спорт и слични теми ќе ви го окупираат вниманието речиси цело време, повеќе од работата.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Пазете се од стресот. Опуштете се со некое добро друштво, смеење и слично. Побарајте светла содржина и тогаш сè ќе биде добро.

СТРЕЛЕЦ

ЉУБОВ: Откако ќе ги дефинирате своите цели и ќе знаете што барате, сега со цело срце ќе тргнете во потрага по истото. Но, нема да помине толку брзо како што се надевате. Повеќе би сакале да летате, но сепак ќе мора да останете на земја. За да не залетате во светот на илузиите, прво погледнете ги фактите и останете смирени и трезвени. Многу е важно да имате реален однос кон себе и кон другата страна. Ако успеете во ова, се ќе ви оди добро. На крајот, сè ќе биде добро за вас. Добрата Венера ќе ви го зајакне љубовниот живот од 12 август. до 6,9, а особено од 17.11. до 11.12.

КАРИЕРА: Веројатно ќе станете малку мрзеливи, а некои можеби и ќе градат кули во воздухот. Немате особено истакнат транзит поврзан со работата, затоа одржувајте го она што го имате. Она што е добро е можноста за решавање на станбеното прашање, но и тука треба да се биде реален. Опозицискиот Марс во Близнаците (од 21 август до крајот на годината) ќе ви ја одземе енергијата, затоа не заборавајте однапред добро да испланирате сè со работа и штедете ги силите за да можете да направите се што треба. На работното место можете да очекувате некои новости, но не такви што навистина би се одразиле на вас и на вашиот статус. Прилагодете се и возете мирно.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Речиси цело време ќе бидете во искушение да претерате или со консумирање или со премногу слободно однесување. Минимизирајте го со помош на внатрешна самодисциплина и воздржаност. Ќе се чувствувате подобро поради тоа.

ЈАРЕЦ

ЉУБОВ: Како и секогаш, знаете што сакате, а зад вас е напорен период во кој уште посилно го реализиравте. На таа основа ќе продолжите. Може да се појават некои искушенија, но со вашиот добар план се ќе помине без проблеми. Очекувајте го неочекуваното, но добро за вас. Прифатете ги промените, бидејќи долгорочно ќе бидат добри. Сè друго поврзано со приватноста ќе биде повеќе/помалку уредно. Добрата Венера ќе ви даде ветер во грб од 29.5. до 24,6, од 6,9. до 30.9. и повторно од 11.12. до крајот на годината.

КАРИЕРА: Со свеста дека веќе сте постигнале многу, ќе почнете да „играте“, односно вашата креативност, талент и имагинација повеќе ќе дојдат до израз на работа. Веќе нема да ви биде важно да ја одржувате и зајакнувате вашата позиција, бидејќи таа е веќе таква по природа и она што е зад вас, туку ќе се развивате понатаму, на повисоко ниво – ќе барате нови предизвици, кои вклучуваат луцидност, чувство за убавина, уметнички аспирации, поширок круг на луѓе кои ќе ве поддржат на патот, и се што е пофино, уште поквалитетно, накратко, ќе бидете насочени кон повисоко ниво и таа пофина работа. Ова ќе биде време на еден вид рафинирана надградба за која веќе сте ги исполниле условите порано. Се подразбира дека ќе уживате.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Ништо нема да ве мачи, планетите ве поддржуваат. Можно е некое минливо принудување, но со вашата внатрешна стабилност, тоа ќе биде занемарливо.

ВОДОЛИЈА

ЉУБОВ: Пред вас е период во кој ќе се случуваат главните работи во некои други теми. Не грижете се, ќе има љубов, но нема да морате да се борите со никакви љубовни искушенија или слично. Сè ќе биде горе-долу во ред, па ако сте во врска, ќе се надоврзувате на неа најдобро што знаете. Само погрижете се да не ја запоставите саканата личност поради работата, односно доколку сте сè уште сингл, бидете отворени за нови можности и познанства. Не препуштајте се на лошите мисли, туку барајте друштво и весели луѓе. Дури и на далечина или за кратко време. Венера ќе ви помогне од 24 јуни. до 19.7, и повторно од 30 септември до 24.10.

КАРИЕРА: Ова е период кој носи многу можности за промена на работите во работата и кариерата. Добри можности за заработка се отвораат, а вие веројатно целосно ќе ги искористите. Затемнувањето се случува во вашата природна 10-та куќа во кариерата, 25/10. Ова ќе бидат денови кога ќе треба паметно да реагирате, може да поминете низ одредени искушенија поврзани со темата на работа и да се навикнете на евентуална нова ситуација или промена. Донесувајте одлуки барем еден ден откако ќе помине затемнувањето, бидејќи тогаш ќе можете да видите појасно. На моменти ќе ви се чини дека не постои начин да го поврзете неспоивото, но кога ќе размислите малку повеќе, ќе го најдете клучот за истото.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Издржете со мир и трпение сè што ќе ви падне на патот. Останете присебни и ако ви дојдат лоши или тажни мисли, задолжително запомнете ја идејата „да ја погодите грижата од радост“ и побарајте друштво или хумористична содржина. Тогаш сè ќе биде полесно.

РИБА

ЉУБОВ: Пред вас се отвораат убави можности за среќни врски. Бидете отворени и спремни за секаков вид на соработка, бидејќи тоа пред се ќе биде добро за вас. Ќе бидете многу сочувствителни, а некои речиси на своја кожа ќе почувствуваат како им е на другите околу нив. Вашиот внатрешен увид ќе биде силен, а слушајќи се себеси ќе знаете кому да му пријдете или кого да оставите. Вашиот приватен живот ќе биде длабоко испреплетен со гореспоменатото, а вие сте онаа вистинска Риба која не само што сонува, туку и точно знае за што се работи. Венера ќе ве рафинира од 19.7. до 12.8, а од 24.10 до 17.11.

КАРИЕРА: Среќата ќе ве придружува на работа. Некои ќе добијат можност да го прошират своето знаење или да направат нешто што отсекогаш сакале да го прават. Прифатете ги сите предизвици и потрудете се, бидејќи можни се достигнувања со кои подоцна ќе можете да се пофалите. Сепак, оставете ги другите да ве фалат. Не е исклучено навистина да добиете некое признание или награда. Долгиот престој на Марс во Близнаците (од 21.08.2022 година до крајот на истиот) ќе ви ја одземе енергијата, затоа внимателно испланирајте и подгответе се во врска со работата за да бидете ефикасни. Оние кои можеби работат од дома ќе имаат одредени барања во истиот период, но тоа се вклопува и во приказната за сè однапред подготвување. Тогаш резултатите нема да изостанат.

ЗДРАВЈЕ И СОВЕТ: Повремено ќе чувствувате зголемен замор, па затоа редовно одморајте се и опуштете се. Сè друго ќе биде повеќе или помалку уредно.

Коронавирус