четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 187
home Хороскоп

Денеска Сонцето влегува во во знакот на Близнаци и започнува владеењето на овој знак: Еве како тоа ќе се одрази на другите

Денеска Сонцето влегува во во знакот на Близнаци и започнува владеењето на овој знак: Еве како тоа ќе се одрази на другите

Сонцето влегува во Близнаците на 21 мај 2022 година, а од овој знак излегува дури на 21 јуни, што значи дека владеењето на Близнаците започнало.

Еве како тоа ќе влијае на вашиот знак:

Овен
Може да биде тешко да се изгуби контролата, но во сезоната на Близнаци има многу придобивки кои може да се добијат со учење и слушање. Кога ќе ја заземеме оваа позиција, може да се научат нови информации, нова мудрост и нови сознанија. Ова е особено точно за време на новата месечина во Близнаците на 30 мај. Оваа нова Месечина може да донесе некоја нова мудрост или знаење во вашиот живот што може да го промени начинот на кој им пристапувате на работите. Бидете отворени за пораки испратени од интуиција. Со Јупитер и во Овен, станувате магнет за се што сакате да привлечете. Под оваа енергија, фокусирајте се на сите работи што сакате да ги проширите во вашиот живот, а не на работите што не ги сакате.

Бик
Можеби вашето здравје е на ум во последно време. Сезоната на Близнаци 2022 година е добро време да обрнете внимание на вашето тело и на тоа што му треба. Ако сте претерале, особено по роденденот, ова може да биде добро време да ги забавите работите и да се пензионирате. Ова е добро време да заблескате во најдобро светло и да го изразите своето вистинско јас! Можеби ќе треба да најдете рамнотежа помеѓу овие две состојби, но енергијата на Близнаците ќе ви биде водич. Младата месечина кај Близнаците на 30 мај ќе биде моќна за вас и би можеле да видите одлична нова можност за кариера. Само погрижете се вашите постапки и она со што се согласувате да се во согласност со вашата вредност и на што навистина сакате да го посветите вашето време.

Близнаци
Среќен роденден! Тргнувате на уште едно патување околу Сонцето, а Универзумот ќе биде на ваша страна. Ако вашиот роденден паѓа во близина на младата месечина на 30 мај, ова ќе биде година на нови почетоци за вас. За време на полната месечина на 14 јуни, ова ќе биде година на крајот за вас. Бидејќи Меркур, вашата владејачка планета, ќе биде ретроградна во поголемиот дел од сезоната, ќе ви биде важно да се движите полека и да бидете трпеливи. Избегнувајте брзање напред, прекумерна комуникација или ветување повеќе отколку што можете да испорачате. Ако нешто не е во ред со вас, магливо или збунувачки, ова е ваш знак дека е време да влезете внатре, да се смирите и да се усогласите со вашиот внатрешен глас.

Рак
Во првиот дел од сезоната на Близнаци, можеби ќе треба да се опоравите, да се повлечете и да ги изградите резервите на енергија. Енергиите на затемнувањето беа силни и гледајќи како Месечината владее со вас, имате тенденција да ги чувствувате повеќе од многуте. Ако има некаква промена или трансформација, дајте си доволно простор да го интегрирате сето она што се случило. Додека Младата Месечина кај Близнаците ќе го достигне својот врв на 30 мај, работите ќе ви светнат и ќе почнете да чувствувате како енергиите на затемнувањето исчезнуваат во позадина. Оваа млада месечина ќе донесе свежа нова енергија во вашиот живот и ќе ви помогне да ја ублажите тежината што можеби ја чувствувате. Вашата супермоќ во сезоната на Близнаци ќе ја слуша вашата интуиција и ќе се фокусира на вашиот духовен раст.

Лав
Можеби неодамна сте откриле дека треба да туркате или да напредувате низ некои предизвикувачки ситуации. Иако првиот дел од сезоната на Близнаци може да го продолжи овој тренд додека се движиме во јуни, работите ќе почнат да стануваат полесни и ќе почнете да забележувате награди за целата ваша напорна работа. Како Лав, ја имате силата и храброста на Лавот! Има многу малку работи со кои не можете да се справите кога ќе се посветите на тоа. Што имаш да докажеш? Ако почнувате да донесувате одлуки за тоа што другите луѓе ќе мислат за вас, ова може да биде добро време да застанете и да размислите пред да продолжите понатаму. Со Меркур во ретроградна состојба, работите може да изгледаат бавно во секој случај, затоа искористете го ова во ваша корист и одвојте време пред да донесете какви било одлуки – особено ако се големи! Полната месечина на 14 јуни паѓа во огнен знак, Стрелец и ќе ви засветли силно светло на животот! Очекувајте награди или нешто што ќе ви се оствари под оваа полна месечина.

Девица
Можеби сте се чувствувале збунети околу ова следно поглавје од вашиот живот. Во раната половина од сезоната на Близнаци, ова чувство на маглива конфузија може да продолжи. Меркур, вашата владејачка планета е ретроградна и тоа може да го отежне откривањето на нештата. Доколку се занимавате со погрешни комуникации или спорови со договори, бидете трпеливи и знајте дека како што влегуваме во јуни, работите ќе станат помеки и полесни. Новата месечина кај Близнаците на 30 мај може да ви донесе нова можност за кариера или да ви помогне да го исполните вашиот живот со поголемо чувство за цел. Ако ова е нешто што би ве интересирало, презентирајте ги вашите идеи. Никогаш не знаете какви нови можности и инспирации можат да ви дојдат!,,

Вага
Ништо никогаш не останува исто. Животот е постојано во состојба на подеми и падови. Понекогаш ова е лесно да се прифати, а друг пат може да биде потешко. Неодамнешните затемнувања веројатно ве доведоа на ново место, но кога новата Месечина ќе се појави кај Близнаците на 30 мај, ќе почнете да се чувствувате многу посигурни во сето ова и повеќе подготвени да го започнете ова ново поглавје. Како што тргнувате на ова патување, можеби ќе треба да бидете отворени за работите. Ова е вашата шанса да го турнете вашиот ум во нови димензии и да ја апсорбирате мудроста на сите околу вас. Може дури и да се чувствувате инспирирани да земете краток курс, да научите нова вештина или да направите некое истражување на одредена тема. Останете отворени за сите инспирации и интуитивни предлози и одржувајте ги вашите мисли усогласени со изобилство, а не со ограничувања.

Шкорпија
Имавте многу предизвици за време на периодот на затемнување. Можеби животот ви се превртел наопаку или сте се нашле пред многу промени. Што и да се случило, сезоната на Близнаци ви го нуди многу потребен одмор! Посебно од врвот на младата Месечина кај Близнаците на 30 мај, работите ќе се средат и полесно ќе се вратите во вашиот центар. Вашиот фокус под Близнаците е на заземјување на себе и на вашата енергија. Особено кога има многу промени околу вас, важно е да се фокусирате на чувството на удобност, сигурност и стабилност. Поминувањето време во природа може да биде и дополнително заздравување и подмладување во овој момент. Полната месечина на Стрелец на 14 јуни може да стави крај на работен проект, но ветува ново поглавје или можеби нова можност што произлегува од ова.

Стрелец
Близнаците стојат спроти вас на точката на зодијакот, така што неговата енергија е секогаш нешто со кое ќе се чувствувате блиски. Сезоната на Близнаци ќе ги разубави вашите врски, ќе ви помогне да ги продлабочите односите или можеби да поставите некои граници. Близнаците се поврзани со комуникација, па можеби ќе треба да разговарате со другите за да ги известите каде сте. Дел од добриот комуникатор е учењето како да слуша, а особено кога Меркур е во ретроградна состојба, препорачливо е внимателно да ги избирате зборовите и да одите полека. Ако треба да потпишете какви било договори, прочитајте ги три пати и не заборавајте да поставувате прашања ако нешто нема смисла. Вашата интуиција е прилично добра!

Јарец
Јарците се многу дружељубиви, а под Сонцето кај Близнаците имате храброст да одвоите време за пријателите и семејството. Имањето значајни врски со другите може да биде храна за душата, затоа погрижете се тоа да биде приоритет. Ако се чувствувате изолирано или осамено, можете да ја искористите енергијата на Близнаците за да се приклучите на заедница или клуб или да се посветите на запознавање нови луѓе. Најголемиот успех со ова ќе го најдете пред крајот на сезоната на Близнаци, па не грижете се доколку не сте расположени веднаш. Во првиот дел од сезоната на Близнаци, сè уште се занимаваме со енергиите на затемнувањето и работиме на работи од минатото. Откако ова ќе заврши, ќе има многу повеќе инспирација да се фокусирате на вашиот социјален живот и да воспоставите нови врски.

Водолија
Сезоната на Близнаци е време кога треба да го средите вашиот бизнис. Како воздушен знак, од вас се бара да се организирате, да се справите со преостанатите документи или сметки и да го исчистите секој неред околу куќата. Организираниот простор и живот може да ви помогнат да внесете јасност во вашиот ум и да ви овозможи да ги гледате работите од нова перспектива. Ако вашиот ум е полн со неред, можете исто така да ја искористите енергијата на Близнаците за да создадете мала тишина. Ако планирате да практикувате нова медитација или можеби да пробате јога, ова е совршената енергија за почеток! Полна Месечина во знакот на Стрелец на 14 јуни може да го осветли сонот или целта кон која сте работеле. Може да видите дека резултатите од таа цел или сон се постигнуваат, или едноставно можете да видите дека можете да го видите и изразите со поголема јасност.

Риба
Енергиите на затемнувањето силно зрачеле во текот на вашиот живот, но сезоната на Близнаци нуди малку одмор. Можеби сте се соочиле со страв или сте откриле дека вашите стравови се предизвикани на некој начин. Најдобар начин да ги надминете вашите стравови е да се соочите со нив. Сезоната на Близнаци 2022 година е исто така добро време да размислите што стравовите ве спречуваат и како тие би можеле да ве спречат да го живеете животот што навистина го сакате. Младата месечина кај Близнаците на 30 мај може да ви донесе инспирација и да ви овозможи да се соочите со сите стравови кои можеби демнат во вашата потсвест. Оваа нова месечина, исто така, може да инспирира некаква трансформација, што ќе ви овозможи да започнете ново поглавје. Ако се чувствувавте оптоварени од енергиите на затемнувањето.

Коронавирус