сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 69
home Хороскоп

5 знаци од зодијакот кој ги привлекува интелект наместо изглед

5 знаци од зодијакот кој ги привлекува интелект наместо изглед

Постојат различни преференци при изборот на партнер. Можеби ќе ве привлече висок, црн, згоден човек или некој многу романтичен, кој ќе ве „собори“ од нозе на првиот состанок. Можеби ќе ве привлече некој што е слободен дух како Стрелецот или мистериозен како Шкорпија.

За астрологијата се верува дека зборува многу за некоја личност. Според астрологијата, некои хороскопски знаци се сапиосексуалци – оние кои претпочитаат мозок пред убавина, пренесува Пинквил.

Девица

Девиците се гладни за знаење. Тие имаат огромна база на знаење што ќе им помогне да излезат од тешки ситуации. Луѓето родени под овој знак сакаат луѓе кои се интелигентни и агилни. Кога планираат сериозна врска со некого, тие претпочитаат образовани луѓе. И мажите и жените Девици се восхитуваат на интелигенцијата и даваат предност пред другите работи.

Близнаци

Близнаците ќе ви го привлечат вниманието преземајќи го водството. Овој знак е интелектуален и за него е важно што тој секогаш поставува многу прашања, поради што тие се одлични при разговор. Значи, ништо не ги импресионира Близнаците повеќе од некој што може да им даде интелектуална стимулација и да го даде своето мислење. Сепак, постои разлика што претпочитаат мажот и жената Близнаци. Мажите Близнаци ги привлекува добар изглед, додека жените Близнаци прво ги привлекува интелект.

Шкорпија

Шкорпиите се стремат кон различни типови интелигенција. Овој знак има вода како свој елемент, што значи дека тие се длабоко поврзани со нивните емоции. Значи, Шкорпија најмногу бара емоционална интелигенција. Тие сакаат некој кој е свесен за своите емоции. Со други зборови, тие бараат партнер кој ги разбира на подлабоко ниво.

Јарец

Јарците претпочитаат памет пред мускули. За овој знак, неопходна е и убавината, но не толку како личност со мозок. За Јарецот, рационалноста и логиката се двете најважни работи кај една личност. Тие се опишани како амбициозни, работохоличари и секогаш се одликуваат со сé што прават, па затоа сакаат да излезат со личност која е исто толку вредна и амбициозна како што се тие.

Водолија

Водолија е во постојана потрага по знаење, затоа тие се едни од најинтелигентните знаци на зодијакот. Тие се снаодливи. Бидејќи и самите тие се интелигентни, тие уживаат да се дружат со некој што им одговара интелектуално. Обично им досадуваат луѓе кои не се на нивно интелектуално ниво. И мажите и жените Водолии прво ги привлекува интелигенција.