петок, 30. јули 2021. Вести денес: 64
home Колумни

МОЖЕВТЕ…

МОЖЕВТЕ…

 

„Можеме“?! Со овој слоган бизнис компанијата на СДССС и БЕСА ќе собира гласови. Го погодија ли? Хмммм… Jок. За малку. Пак статива.

Утнаа само една буква, ја вметнувате и се’ е во ред. Да, требаше да одите со „МОЖЕВМЕ“, многу подобро ќе ви прилегаше. Одличен опис на целиот ви тригодишен мандат. Ееее, тоа ќе беше тоа, МОЖЕВМЕ...

Чуму МОЖЕВТЕ? Епа, еве зошто:

 

-МОЖЕВТЕ да победите на избори за да владеете…

МОЖЕВТЕ да нe ја потпишете Преспанската капитулација…

– МОЖЕВТЕ да го почитувате Референдумот и ставот на народот и да не го смените името на државата…

– МОЖЕВТЕ да не го смените Уставот и Преамбулата…

– МОЖЕВТЕ да ја почитувате Венецијанска и да не донесете Закон за двојазичност…

– МОЖЕВТЕ да не го исфингирате 27. април и да не испратите во апс еден куп патриоти…

– МОЖЕВТЕ да не ја потпишете бугарската лакрдија од договор, за сега со искомплексираните комшии да не се расправаме за јазикот, нацијата, историјата, Гоце, Илинденско…

– МОЖЕВТЕ да не ги пуштите дома убијците на децата од Смиљковско езеро…

– МОЖЕВТЕ да не го осудите дедото на драконски 4 години за кубење на Пелинска, а убиецот на Кољо на бедни 3 лета…

– МОЖЕВТЕ да ги врзете малу Лошила, Вилма и Љубо и да не му давата на Зоки толку ТРАС-ТРАС да им чини…

– МОЖЕВТЕ да не ви лепат толку рачињата и толку РЕКЕТ да земате преку Боки, Кате, Фросина, Кики и компанија…

– МОЖЕВТЕ на Заевци да им ускратите од тоа Луј Витон ташните…

– МОЖЕВТЕ да олабавите во тендерите, не мораше сите ваши партијци да ги ќарат …

– МОЖЕВТЕ да го олабавите малу Фондот за иновации, кој толку неинвентивно го испразнивте…

– МОЖЕВТЕ преку НОЌ да го решите муртинецот ДЕН и да го искарате толку пари да не дипли…

– МОЖЕВТЕ да научите некое знаме на држава, да не не брукате со Австрија, Црна Гора и Аризона…

– МОЖЕВТЕ да научите КАДЕ Е ДОМА, дека не е во Германија и Франција, оти ДОМА СИ  Е ДОМА…

– МОЖЕВТЕ да не му дозволувате на црпнатото чедо да си игра со таблети и телефони и да врти по Порошенковци и Столтенберзи…

– МОЖЕВТЕ да подработите малку и да не ја доутепате економијата…

– МОЖЕВТЕ да не го обновите Диво насеље и да не им учините на терористите кои убија ОСУМ БРАНИТЕЛИ…

– МОЖЕВТЕ да направите барем нешто за да илјадници млади не си заминат во јабана…

– МОЖЕВТЕ да не изигравате машино-бравари, и да не вежбате со брусалиците по сонцето од Кутлеш…

– МОЖЕВТЕ и УЧК да не ви биде иконографија на секоја фотка на врхушката…

-МОЖЕВТЕ да се извините за злоупотребата на малата Тамара, Нешковски, Младенов и убиените во Монструм…

– МОЖЕВТЕ да го спречите Барон Муртинхаузен кога се сликаше со лажниот црногорски принц, светот да не ни се потсмева И ДА МУ ЗАБРАНИТЕ ДА ОТВОРА УСТА ЗА ДА НЕ НЕ БРУКА…

– МОЖЕВТЕ да не го менувате името на АРМ и да не ја извадите придавката МАКЕДОНСКИ од сите институции за да им учините на Грците…

– МОЖЕВТЕ да оставевте да тече проектот за Клиничкиот центар, кој досега ќе го имавме…

-МОЖЕВТЕ да донесете некоја инвестиција и да изградите бар 100 метри нов пат, а не само фејќерски да ставате нов асфалт и да лажете дека нешто работите…

– МОЖЕВТЕ да не лажете дека ја победивте короната, да не укинувате мерки и да реагирате малу подобро за да немаме над 5.300 заболени и 251 починат…

– МОЖЕВТЕ да не бидете толкави дилајли и да мрднете со прст за да економската криза која следува не биде толку голема…

-МОЖЕВТЕ среде корона да не двоите пари за СЈО и вашите НВО, а истите да им ги дадете на хероите од полицијата, здравството, војската, касиерите, возачите итн. итд. и др…

– МОЖЕВТЕ да не бидете толку неспособни и ТРАНСПАРЕНТНО настрвени т.е. ПРОЅИРНИ во своите недела кон Македонија, националните светии и кон македонската нација…

-МОЖЕВТЕ…

 

Да, МОЖЕВТЕ многу работи, ама не ги направивте затоа што сте лукративна бизнис компанија возљубена во несветото тројство ВЛАСТ, ПАРИ И МОЌ…

А за она „МОЖЕМЕ“, многу добро знаеме што се’ можете. Видовме за што се’ сте способни. Арно ама, рокот на употреба на корисните идиоти е краток, завршивте се’ што требаше, ви помина траењето. Упс, а дојдоа избори.

Затоа, НЕМА ДА МОЖЕТЕ

Коронавирус