Економија

Економија

Димитриеска: Димитров да почне да ги следи, коментира и реагира на изјавите на неговоте колеги од соседството, а да ја остави економијата на луѓето кои се одговорни за тоа

Интегрален текст од прес конференција на дополнителната заменичка министерка во министерството за финансии Гордана Димитриеска –...
Економија

СДСМ повторно на власт, Македонија нема пари: Ако не се зголемела акцизата ќе немало средства за редовно сервисирање на буџетот

Постарите граѓани сигурно се сеќаваат на времињата кога владини преставници од редовите на СДСМ на редовни прес конференции излегуваа...
Економија

Миновски: Буџетскиот дефицит е поголем од претходните години поради компpoмитацијата на изборниот процес

Екс министерот за финансии, Кирил Миновски во своето гостување во телевизија Алфа истакна дека годинава за разлика од претходните буџетскиот...
Економија

Мицкоски: За 14% е помало индустриското производство, луѓето мака мачат да врзат крај со крај, владата ги остави на милост и немилост

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа каде што истакна...
Економија

Димитриеска-Кочоска: Лицемерно е да се каже “очекувам солидарност од администрацијата”, а во исто време државата да троши немилосрдно

Фејсбук статус на дополнителната заменичка министерка за финансии, Гордана Димитриеска-Кочоска. Почитувани, Не знам која е потребата...
Економија

Мицкоски: Направен е смислен и организиран грабеж на буџетот, за три месеци потрошиле 120 милиони евра за корумпирање избори, економијата е пред колапс

Дозволете најнапред да ја изразам мојата најсериозна загриженост за економската состојба во која се наоѓа Република Македонија. Податоците...
Економија

Зголемувањето на акцизата на горивата може да предизвика ценовни шокови за граѓаните и штетно да влијае врз македонската економија

Македонските граѓани се сочуваат со најсериозната криза од осамостојувањето, дури 78% од работниците во земјава се лично погодени од...