Економија

Економија

Интервју со бизнисменот Бојчев од Италија: Додека рекетарската и антинационална СДСМ е на власт нема шанси да инвестирам во татковината

Македонскиот бизнисмен Мите Бојчев, сопственик на престижната италијанска компанија „Italmak & Silmit Construction“ во интервју за Курир.мк...
Економија

Лазаров: Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко Лазаров...
Економија

Лазаров: Намалување на ДДВ за угостителство и туризам од 18 на 10%, средства за помош на фирмите и ослободување на истите од нивно враќање

На денешната прес конференција ќе промовирам дополнителен сет на мерки и политики кои се дел од преодната стратегија која што ВМРО-ДМПНЕ...
Економија

Нина Групер обелодени дека досега со 9 милиони евра се врши легален предизборен поткуп со домашни платежни картички

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од девет милиони евра се издадени на граѓаните, објави министерката за финансии Нина...
Економија

Славески: ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди помош од 200 евра за сите лица кои ги изгубиле своите работни места поради кризата

Денес ќе презентирам дел од преодната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ за справување со здравствено-економската криза, кој се однесува на мерки...