Живот и стил

Живот и стил

Светски виролог предупреди: Овошјето и зеленчукот мора да се мијат на овој начин за заштита од коронавирусот

Австралискиот виролог, Тимоти Њусам, професор на Универзитет во Сиднеј, потврди дека „секоја површина е потенцијална опасност“ кога...
Живот и стил

Смирете ја кашлицата и исчистете си ги дишните патишта: Потребна ви е една работа која сигурно ја имате дома

Сода бикарбоната има голема примена во медицината, а истата се покажала многу ефикасна и во борбата против кашлицата и проблемите со...
Живот и стил

Нема потреба да ги перете по секое носење: Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои. Сепак, веднаш се појави прашањето...
Живот и стил

5 работи за коишто треба да му се заблагодарите на вашиот поранешен партнер пред да започнете нова врска

Заблагодарувањето значи да бидете слободни и ви дава моќ да се ослободите од постојаното размислување за врската и да продолжите напред....
Живот и стил

Не е доволно да носите маска и ракавици за заштита од коронавирус: Што треба да направите кога ќе се вратите дома?

Мерки на претпазливост во време на коронавирусот се многу важни. Сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè...
Живот и стил

Не ги игнорирајте овие знаци: Телото ви кажува дека имате слаб имунитет, а тоа сега не смеете да си го дозволите

Нашиот имун систем е армија клетки кои се борат против бактерии и вируси за да бидеме здрави. Но, многу фактори можат да го загрозат имунитетот,...