Храна и пијалаци

Храна и пијалаци

Не сте навикнати вака да ја спремате, а вкусот ве соборува од нозе: Рецепт за БРЗА МУСАКА која ја обожава секое семејство

Состојки: 2 главици кромид 750 гр компири 350 гр мелено месо 2 јајца масло сол бибер сув зачин Подготовка: Прво треба да го испржите меленото...
Храна и пијалаци

ЛЕТНА САЛАТА ИДЕАЛНА ЗА ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ! Вкусен оброк со тестенини, маслинки и фета сирење (РЕЦЕПТ)

Високите температури бараат од нас да јадеме полесна храна, па затоа препорачуваме лесна летна салата со тестенини СОСТОЈКИ: 250 гр варени...
Храна и пијалаци

КРЦКАВО СОВРШЕНСТВО: Направете топчиња со наполитанки, еурокрем и лешници! Никој нема да им одолее (РЕЦЕПТ)

Крцкавите чоколадни топчиња од наполитанки и еурокрем се најубавото нешто што ќе го пробате денес. А кога во оваа комбинација ќе додадете...
Храна и пијалаци

ДЕВОЈКИ ЕВЕ НОВ МОЌЕН СОЈУЗНИК ВО СЛАБЕЕЊЕТО: Овошјето на Кристофер Колумбо ќе ви го промени животот, а ДОБРО е и за ГРЧЕВИ!

Општо е познато дека овошјето е многу добро за целиот организам, и дека е полно со витамини и минерали, а во зависност од тоа на кое овошје...
Храна и пијалаци

ЗЕЛЕНЧУКОВ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПО РЕЦЕПТ НА БАБА: Одлични плескавици од тиквички и сирење со ориз како идеална замена за месо (РЕЦЕПТ)

Неопходно е: – 200 гр брашно – 1 голема тиквичка – 1/2 прашок за пециво – 150 гр сирење – 1 мал морков – 1 пиперка – 1 главица...
Храна и пијалаци

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Ваков леб никако не купувајте, не сте свесни што може да му направи на организмот!

Лебот генерално се смета за храна која не е особено здрава, но сепак е составен дел од речиси секој оброк. Ја јадеме наутро, ако направиме...
Храна и пијалаци

Брзински, но сепак уникатни: Пробајте ручек од сочни ТИКВИЧКИ со сирење и јајца за совршен летен ручек

Нема човек кој не сака тиквички, а за домаќинките се едно од омилените решенија кога сакаат да го воодушеват семејството без многу да...
Храна и пијалаци

На овој начин ДОМАТОТ ќе ви остане свеж: Трик од само пет минути кој ќе ви ја зачува омилената намирница

Иако сите мислевме дека нашите домати ќе останат свежи во фрижидер, докажано е дека во таа прилика го губи вкусот и дека е потребно да...
Храна и пијалаци

Една лажичка од овој зачин во кафе ги топи маснотиите на стомакот: Напиток за слабеење кој докажано делува! Еве за што се работи

Кафето ќе ви го забрза метаболизмот, а доколку редовно вежбате и правилно се храните, многу брзо линијата ќе ја доведете до совршенство. Нутриционистката...