Вести

Уапсени уште 4 лица поврзани со нападот во Финска

Финската полиција денеска соопшти дека уапсила уште четворица Мароканци поради евентуална поврзаност со мажот осомничен за вчерашното убиство на две и повредување на осум лица во Турку.

 

Во соопштението на полицијата се посочува дека 18-годишниот напаѓач минатата година пристигнал во Финска како бегалец и побарал азил. Тој живеел во Турку во центар за бегалци.

Цели на неговиот напад биле жени. Тој со нож усмртил две жени, а повредил шест жени и двајца мажи.

Финската телевизија МТВ повикувајќи се на неименувани извори, јави дека на осомничениот му е одбиено барањето за азил.

Полицијата не ги коментираше наводите, но соопшти дека тој бил во процес на разгледување на барањето за азил.