Вести

Ирак: Во експлозија на автомобил-бомба загинаа најмалку 23 лица

Во шиитскиот округ во јужниот дел на Багдад денеска експлодираше автомобил-бомба при што загинаа најмалку 23 лица, а повеќе од 45 се повредени, соопшти локалната полиција.

Destroyed cars are seen at the site of a car bomb attack in the Amil neighborhood in Baghdad, Iraq, March 20, 2017. REUTERS/Stringer EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE.

Експлозијата се случила во прометна улица во населбата Амил.