Регион

Земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала е регистриран на две минути по полноќ, по локално време, во морскиот регион југозападно од островот Кефалонија и северозападно од островот Закинтос во Јонското Море, соопшти Сеизмолошкиот институт во Атина.

zemjotres

Епицентарот на земјотресот се наоѓа на 43 километри југозападно од гратчето Аргостоли на длабочина од седум километри.

Нема податоци за материјални штети или настрадани лица.