Ракомет

Нов пораз на јуниорките на Македонија на ЕП во Словенија

Женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија попладнево претрпе нов пораз на Европското првнество што се одржува во Цеље, Словенија.

 

Македонија денеска загуби од Португалија со 35:22 (17:12) во натпревар за пласман од 13-16.место.

Најефикасна во нашиот состав беше Ива Божиновска со 6 голови, а најдобра голманката Слободанка Кическа.

Во вториот дуел за пласман Хрватска ја победи Србија со 27:18. Утре во 12 часот нашите јуниорки го играат последниот натпревар на шампионатот (дуелот за 15.место) против селекцијата на Србија. Почетокот на натпреварот е во 12 часот.